Novembar se kao mesec borbe protiv raka pluća obeležava od 1995. godine. Ova inicijativa pokrenuta je s ciljem podizanja svesti o prevenciji, ranoj dijagnostici i lečenju raka pluća, koji predstavlja jedan od vodećih uzroka smrtnosti od malignih bolesti širom sveta.
U 2022. godini je bilo skoro 2,5 miliona novih slučajeva raka pluća, a statistika kaže da svakog dana umre oko 5,500 od ove opake bolesti. Ove brojke su zabrinjavajuće i za Srbiju, gde se učestalost raka pluća značajno povećala u poslednje tri decenije, pogotovo u periodu od 1999. do 2008. godine, i to za oko 27.5%.
Na osnovu dostupnih podataka Instituta za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut, u 2019. godini kod skoro 6900 pacijenata je dijagnostikovan karcinom pluća. Poslednjih godina ove brojke premašuju i 7000 novo obolelih od karcinoma pluća, dok je preminulih više od 5000. Što znači da svake minute umru najmanje 3 osobe. Nažalost, ove brojke stavljaju Srbiju na prvo mesto u Evropi po broju obolelih od ove opake bolesti.
Rani skrining na rak pluća kao rešenje!
Mesec novembar se u čitavom svetu obeležava kao mesec posvećen borbi protiv raka pluća, pa se tako obeležava i u Srbiji. Kako bi se povećala svest o važnosti ove teme i smanjila ova neslavna statistika, Ministarstvo zdravlja je pokrenulo rane skrininge u celoj zemlji. Ovi rani skrininzi su, pre svega, namenjeni osobama starijim od 50 godina sa višedecenijskim pušačkim stažom. Ideja je da se podigne svest o prevenciji našeg zdravlja generalno.
Rani skrining se izvodi kod zdravih ljudi, posebno kod onih koji imaju rizik od obolevanja, da li kroz porodičnu anamnezu ili kao dugogodišnji pušači. Dugogodišnji pušački staž od najmanje 10 cigareta dnevno je ozbiljan faktor rizika za obolevanje od ove opake bolesti. A da se ne govori o osobama koji puše i više paklica cigareta na dnevnom nivout.
Ideja je da se preventivnim pregledom bolest otkrije u samom začetku, još pre pojave prvih simptoma. Ovi pregledi su bezbolni i ne traju dugo.
Veliki problem kod raka pluća izazivaju nedovoljno specifične respiratorne tegobe i to što nema upozoravajućih simptoma. Ovo dovodi do toga da se većina obolelih javi lekaru kada je bolest već došla u podmaklu fazu. Kako je rak pluća agresivan tumor koji zahteva kombinovanje različitih metoda lečenja, bitno je da bolesnik bude dobrog opšteg stanja. Ovo generalno predstavlja problem, jer je najveći broj obolelih u sedmoj deceniji života.
Važno je napomenuti da je primetan pad smrtnosti od raka pluća u zemljama koje su uvele rani skrining na ovu bolest. Ove brojke idu i do 40% manje umrlih, zbog čega postoji nada da će i u našoj zemlji doći do smanjenja broja umrlih.
Reference: